УДК: 332.3: 631.11
DOI: https://doi.org/10.36887/2524-0455-2024-2-17
Стаття присвячена обґрунтуванню організаційно-економічних засади управління земельними ресурсами аграрних підприємств. Визначено основні блоки механізму управління земельними ресурсами та окреслено їх взаємозв’язок. Встановлено, що у контексті стратегії регіонального сталого розвитку ключовими елементами є поняття сталого землекористування та його вплив на ефективне використання земельних ресурсів. Регулювання землекористування та аграрна політика виступають як методи забезпечення сталого розвитку. Збереження природно-ресурсного та екологічного потенціалу також є важливим аспектом, який вимагає підвищення ефективності використання земель та збереження цінних природних територій. Обмеження умов використання земель, зокрема у приватній власності, є необхідним для забезпечення охорони природних ресурсів та добробуту місцевих громад, особливо у сільських районах. Дослідження підтверджує можливість впровадження комплексу заходів для реалізації принципів сталого землекористування у системі управління земельними ресурсами на аграрних підприємствах. Ці заходи включають поліпшення стану земельних ресурсів, обмеження впливу несільськогосподарських галузей, ефективне використання вільних земельних площ та раціональне використання земельного фонду з орієнтацією на підвищення результативності сільськогосподарського виробництва. Встановлено, що основними напрямками вдосконалення управління ефективністю аграрного землекористування є: дотримання технологічної дисципліни, коли суворо витримуються всі агротехнічні вимоги до якості обробки полів, термінів проведення сільськогосподарських робіт, та здійснення якісних змін у самій технології землекористування. Доведено, що система управління сільськогосподарськими підприємствами має поєднувати функції моніторингу ринку вартості землі, аналізу ефективності використання земель та проведення комплексних заходів щодо оздоровлення наявних земельних ресурсів.
Ключові слова: земельні ресурси, механізм управління, сталий розвиток, оцінка, моніторинг
Література.
- Басюк Д.І. Винний та гастрономічний туризм: глобальні тренди та локальні практики. Вінниця, 2017. 316 с.
- Внутрішній туризм з початку війни. URL: https://forbes.ua/news/vnutrishniy-turizm-z-pochatku-viyni-ponad-45-ukraintsiv-podorozhuvali-krainoyu-08092023-15885.
- Мотузенко О., Бондаренко В., Плачкова А. Організація системи гастрономічних маршрутів в Україні – проектна пропозиція Проекту «Підтримка системи географічних зазначень в Україні». Географія та туризм. 2019. В. 50. С. 77-80.
- Всесвітня Туристична Організація. URL: https://www.unwto.org/.
- Про схвалення Стратегії розвитку туризму та курортів на період до 2026 року. URL: https://www.kmu.gov.ua/ua/npas/249826501.
- Тривожний відпочинок. URL: https://forbes.ua/war-in-ukraine/trivozhniy-vidpochinok-popit-na-turistichni-mistsya-vseredini-kraini-zris-u-devyat-raziv-viruchka-goteliv-na-zakhodi-ukraini-na-50-chomu-i-yak-ukraintsi-podorozhuyut-pid-chas-viyni-31082023-15301.
- Туризм в умовах повномасштабної війни. URL: https://forbes.ua/lifestyle/turizm-v-umovakh-povnomasshtabnoi-viyni-kudi-ikhati-yakiy-napryam-obirati-ta-yak-planuvati-svoi-podorozhi-20102023-16759.
- Number of international tourist arrivals worldwide from 2005 to 2023. URL: https://www.statista.com/statistics/186743/international-tourist-arrivals-worldwide-by-region-since-2010/.
Статтю було отримано 02.03.2024