УДК: 338.439.02:351.82(477)
DOI: https://doi.org/10.36887/2524-0455-2023-4-15
Стаття присвячена дослідженню інноваційних засад публічної політики у сфері продовольчої безпеки в Україні. Автор проаналізував сучасний стан та виклики продовольчої безпеки в Україні в умовах глобалізації, військового конфлікту, пандемії COVID-19 та інших загроз. Автор також розглянув основні напрями та інструменти публічної політики, які спрямовані на забезпечення продовольчої безпеки на національному та регіональному рівнях, а також на внесок України до глобальної продовольчої безпеки. У дослідженні використано методи порівняльного аналізу, статистичного аналізу, кейс-стаді та SWOT-аналізу. Продовольча безпека впливає на розвиток країн та світу. Україна має потенціал для її підвищення, але стикається з викликами, такими як: низький рівень економіки, корупція, недофінансування освіти та науки, слабка державна політика, військова агресія росії. Для підвищення продовольчої безпеки в Україні потрібна комплексна та інноваційна стратегія, яка б враховувала усі аспекти продовольчої системи. Україна може скористатися досвідом інших країн, які успішно реалізували інноваційні засади публічної політики, таких як Естонія, Ізраїль, Сінгапур, Південна Корея. Продовольча безпека України та світу в умовах війни та пандемії є небезпечним сценарієм, який вимагає негайної та спільної реакції від міжнародної спільноти. На основі отриманих результатів автором розроблено рекомендації та пропозиції щодо вдосконалення публічної політики у сфері продовольчої безпеки в Україні, зокрема щодо створення національної системи моніторингу та раннього попередження продовольчих загроз, розвитку стійкого сільськогосподарського виробництва, диверсифікації виробництва та ринків збуту, підвищення конкурентоспроможності та інноваційності культурних та креативних індустрій, посилення участі громадян та підзвітності в культурній сфері, а також використання досвіду та найкращих практик інших країн. Для покращення ситуації потрібно проявити політичну волю та лідерство органів влади та зацікавлених сторін, запровадити ефективну систему моніторингу та оцінки продовольчої безпеки з використанням сучасних технологій та реалізувати інноваційні засади публічної політики, які б сприяли розвитку аграрного сектору, стандартів та безпеки харчових продуктів, інформаційної культури та свідомості населення.
Ключові слова: інноваційні засади, публічна політика, продовольча безпека, Україна, конкурентоспроможність, аналіз, сучасний стан, рекомендації, показники, моделювання, вдосконалення.
Література.
- World Food Programme. Ukraine Food Security Report May 2022. World Food Programme. URL: https://www.wfp.org/publications/ukraine-food-security-report-may-2022.
- Hromozdova L., Yerankin O., Pysarenko N., Artemenko A., Maliarevskyi V, Dovhenko Y. Sharoian F. Innovative Development of Public Policy on Food Security in the Period of the Covid-19 Pandemia. International Scientific and Practical Conference “Sustainable Development in the Post-Pandemic Period” (SDPPP-2021). 2021. DOI: https://doi.org/10.1051/shsconf/202112606001.
- How is the war in Ukraine affecting global food insecurity? World Economic Forum. Geneva: World Economic Forum, 2022. 8 p.
- An Overview of Public Policies to Support Innovation. OECD Publishing. Paris: OECD Publishing, 2010. 36 p.
- Nelson R.R. Innovation policy: what, why, and how. The Oxford Handbook of Innovation Management. Oxford: Oxford University Press, 2017. P. 2–23.
- Sytnyk H.P., Zubchyk O.A., Orel M.H. Conceptual understanding of the peculiarities of managing innovation-driven development of the state in the current conditions. Science and Innovation. 2022. Vol. 18. № 2. P. 3-15. DOI: https://doi.org/10.15407/scine18.02.003.
- Україна та глобальна продовольча безпека в умовах війни. Національний інститут стратегічних досліджень. 2022. URL: https://niss.gov.ua/doslidzhennya/strategichni-doslidzhennya/ukrayina-ta-globalna-prodovolcha-bezpeka-v-umovakh-viyni.
- Скидан О.В. Продовольча безпека як пріоритет аграрної політики: проблеми інституціоналізації. Державне управління: удосконалення та розвиток. 2010. № 7. С. 29-32.
- Шевченко О.В. Міжнародно-правовий механізм забезпечення продовольчої безпеки в умовах глобалізації. Публічне право. 2019. № 49. С. 6-11.
- Білецька О.В. Продовольча безпека України: сучасний стан та перспективи. Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. Серія «Міжнародні відносини. Економіка. Країнознавство. Туризм». 2019. № 4. С. 5-13.
Статтю було отримано 01.12.2023