УДК: 330:331:336:338:631
Соціально-економічний розвиток має визначальне значення для будь-якої країни. Особливості співпраці української економіки з польською має вагомі результати, отримані в різних сферах за останні роки. Наявність тісної співпраці в економічній сфері викликає необхідність постійного наукового дослідження та пошуку нових інноваційних рішень для розвитку економік країн та їхніх внутрішніх економічних систем. Крім того, сучасний розвиток та можливості інноваційного розвитку у багатьох сферах потребує подальших досліджень.
Приділення уваги питанням соціально-економічного розвитку охоплює великий перелік напрямів. Зокрема, варто відзначити, що до даної тематики включено інновації та механізми інноваційного розвитку, стратегії та стратегічне управління, конкурентоспроможність на національному та міжнародному рівнях, організаційна діяльність компаній, їх виробничі структури, техніко-технологічне забезпечення, комерційна діяльність, маркетинг та логістика, ринкові технології для забезпечення функціонування бізнесу. Розкриття соціально-економічного розвитку бізнес структур має свої відмінності у різних сферах. Тому актуалізовано проблематику для промисловості, сфери аграрного виробництва, туризму та ін. Окреслені напрями повною мірою розкриті в колективній монографії «Інноваційні інструменти розвитку соціально-економічних систем» [ISBN: 978 – 83 – 955125 – 0 – 6. Innovative tools for socio-economic systems’ development. Ed. by O. Mandych, A. Ostenda. Wydawnictwo Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach. 2019. 270 р.].
Колективна монографія присвячена актуальним напрямам наукових досліджень в сфері управління та адміністрування. Перший розділ монографії «Інноваційні інструменти розвитку соціально-економічних систем» розкриває наступні питання: розвиток бізнесу в Україні за галузями; інновації у формуванні конкурентоспроможності підприємств; методичні аспекти оцінювання конкурентоспроможності; планування організаційної структури підприємства; управління в умовах впровадження інноваційних технологій виробництва та технологічні зміни; ризики в управлінні товарознавчою спеціалізацією підприємств; принципи стратегічного управління землекористуванням; державної підтримки в інноваційній діяльності в окремих галузях; узагальнення підходів та моделей управління змінами підприємства; фактори та особливості інноваційно-інвестиційної діяльності в різних сферах; формування стратегій організаційних змін в управлінні підприємствами як необхідні умови для їх інноваційного розвитку. Другий розділ монографії «Інструменти стратегічного управління як основа забезпечення конкурентоспроможного розвитку підприємств» представляє результати досліджень у наступних темах: маркетинг та логістика, бізнес-моделі для різних ринків; формування конкурентних стратегій розвитку; інноваційні механізми удосконалення організації маркетингу управління на підприємстві; забезпечення продовольчої безпеки, конкурентоспроможність аграрного та органічного виробництва, інноваційні маркетингові технології для аграрного та органічного виробництва; фінансово-кредитна підтримка аграрного ринку; ринкові позиції та формування маркетингової діяльності товаровиробників; стратегічне управління маркетингова діяльність підприємства на основі SWOT-аналізу й оцінки економічних показників діяльності економіки України тощо. Третій розділ «Інноваційні тенденції розвитку сучасних організацій» спрямований на дослідження в сферах впливу інноваційних проектів на сучасну глобалізацію; окремих аспекті інноваційно-інвестиційної діяльності підприємств в аграрній сфері, в сфері зеленого туризму, сільського туризму; дослідження ролі інформації, інформаційної сучасності, інноваційних інформаційних технологій та інформаційного забезпечення в галузях; впливу державного управління на забезпечення соціально-економічного розвитку регіону тощо.
Монографія є завершеним науковим виданням, яке характеризується повнотою розкриття тематики поданих матеріалів, а також відповідністю до вимог опублікованої наукової роботи. Матеріали монографії носять елементи наукової новизни, тому є важливими для проведення подальших наукових досліджень науковців з України та Польщі.