УДК: 330.3
DOI: https://doi.org/10.36887/2524-0455-2023-5-18
У статті досліджено особливості формування потенціалоформуючого простору регіональних економічних систем. Обґрунтовано особливості функціонування регіональних економічних систем в умовах цифровізації економіки. Визначено, що на сьогодні складними є питання виокремлення видів потенціалу, що значно розширює методичні підходи до його оцінки. Доведено, що розвиток потенціалоформуючого простору спрямований на підвищення добробуту населення, зниження рівня безробіття, активізації впровадження новітніх, цифрових технологій, що дозволить підвищити загальний рівень конкурентоспроможності регіональних економічних систем. Обґрунтовано, що значне розмаїття природних умов, рівня розвитку виробничих сил, особливостей розміщення трудових та природних ресурсів, історично сформованих напрямків спеціалізації, породжує необхідність врахування великої кількості місцевих позитивних та негативних факторів, які впливають на процеси використання та розвитку потенціалу регіональних економічних систем. Виокремлено основні елементи, які складають потенціалоформуючий простір, що дозволило сформувати відповідні напрями розвитку регіональних економічних систем в нових умовах цифровізації. Доведено, що цифровізація регіональних економічних систем є складним процесом, який вимагає тісної співпраці між урядом, бізнесом, науковими установами та громадськістю для успішної реалізації відповідних програм. Встановлено, що впровадження та модернізація інформаційно-комунікаційної інфраструктури є одним із ключових елементів на основі використання технологій широкосмугового інтернету, покращення мережевої безпеки, розвитку цифрових платформ. Розвиток системи електронного уряду значно покращує доступність та ефективність отримання громадськістю державних послуг, знижує рівень бюрократії. Визначено, що в межах розвитку регіональних економічних систем на сьогодні активно використовується цифрова інфраструктура (хаби, інкубатори), які є платформою для підтримки місцевого підприємництва, сприяють створенню середовища для інноваційного розвитку.
Ключові слова: розвиток, потенціал, регіональні економічні системи, цифровізація, простір.
Література.
- Mintsberg H. The fall and rise of strategic planning. N.Y.: The free press. 1994. Р. 107-114.
- Бачевський Б.Є. Перепелюкова О.В. Механізм реалізації потенціалу підприємства. Регіональний збірник наукових праць з економіки. 2007. № 2 (23). С. 262-265.
- Гавриленко Н.Г., Тарасенко І.О. Сучасні тенденції цифровізації економіки: проблеми та перспективи розвитку. Міжнародний науковий журнал «Інтернаука». Серія: «Економічні науки». 2021. № 3 (47). Том 1. С. 36-
- Перепелюкова О.В. Особливості цифровізації регіональних економічних систем в умовах креативної економіки. Проблеми і перспективи економіки та управління. 2022. № 3 (31). С. 80-90.
- План розвитку диджіталізації в Україні. URL: https://forbes.ua/innovations/plan-didzhitalizatsiya-na-vidnovlennya-ta-tsifroviy-rozvitok-do-2025-roku-khochut-zaluchiti-i-vitratiti-692-mlrd-grn-kudi-pidut-groshi-05072022-7000/.
- Про затвердження Національної економічної стратегії на період до 2030 року. Постанова Кабінету міністрів України № 179 від 03 березня 2021 р. URL: https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-zatverdzhennya-nacionalnoyi-eko-a179.
- Про затвердження плану заходів з реалізації Концепції розвитку електронного урядування в Україні. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/617-2018-%D1%80#Text.
- Ханін С.Г. Дергалюк М. О. Методологічні підходи до трансформації потенціалоформуючого простору регіональних економічних систем під впливом інтелектуально-інноваційних детермінант. Вісник Хмельницького національного університету. 2021. № 6. Том 2. С. 44-48.
Статтю було отримано 05.12.2023