УДК: 343.241
DOI: https://doi.org/10.36887/2524-0455-2023-5-12
В санкції статті Особливої частини Кримінального кодексу України розкривається правовий аспект кримінального покарання, визначає вид та розмір покарання за вчинення кримінального правопорушення. В санкції кримінально-правової норми, залежно від ступеня та характеру суспільної небезпеки закріплено, які саме обмеження зазнає особа, що може стосуватися окремих особистих, майнових та інших прав і свобод людини та громадянина, передбачених Конституцією України. Від змісту санкції залежить досягнення перед покаранням цілей, це і кара, і виправлення засудженого, і попередження вчинення нових кримінальних правопорушень. Важливу роль для побудови санкцій відіграє ступінь вчиненого суспільно небезпечного діяння, можливість індивідуалізувати покарання, враховуючи принципи та загальні засади призначення покарань, бути узгодженою з санкціями за вчинення схожих за видом і характером злочинів. Проведення аналізу щодо дискусійних питань є необхідним для подальшого вдосконалення санкції кримінально-правової норми. Питання щодо великої амплітуди між нижчими та вищими межами покарання, відсутність узгодженості в основних та кваліфікуючих складових кримінального правопорушення та велика кількість основних покарань в санкціях за одне кримінальне правопорушення.
Ключові слова: санкція кримінально-правової норми, суспільно небезпечне діяння, індивідуалізація покарання, зміст санкції, протидія злочинності.
Список літератури.
- Філей Ю.В. Кримінально-правові санкції та їх застосування за злочини проти власності: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. юрид. наук: спец. 12.00.08 «Кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право». Львів, 2006. 18 с.
- Ткачук Ю.О. Принципи побудови кримінально-правових санкцій: спроба вирішення. Держава і право. 2009. Випуск 44. С. 588-591.
- Книженко О.О. Побудова санкцій к кримінальному праві. Проблеми вдосконалення. Право та управління. 2011. № 2. С. 185-192.
- Кримінальний кодекс України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#Text.
- Шинальський О.І. Покарання в системі засобів протидії злочинності: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. юрид. наук: спец. 12.00.08 «Кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право». Київ, 2003. 20 с.
- Хавронюк М.І. Цілі та напрями гуманізації кримінального законодавства України відповідно до європейських стандартів. Вісник Центру суддівських студій. 2006. № 9. С. 4-15.
- Кадала В.В., Гузенко О.П., Салоїд С.В. Юридична клінічна діяльність: правовий та рольовий аспект. Актуальні проблеми інноваційної економіки та права. № 4. С. 144-122.
- Шинкарьов Ю.В. Окремі новели сучасного законодавства про кримінальну відповідальність. Актуальні проблеми інноваційної економіки та права. № 4. С. 102-107
Статтю було отримано 01.12.2023