УДК: 339.972
DOI: https://doi.org/10.36887/2524-0455-2023-4-12
Циркулярна економіка являє собою альтернативну економічну модель, орієнтовану на підвищення ефективності використання ресурсів та зниження впливу на довкілля. В останні роки циркулярна економіка набуває все більшого значення як інструмент, який пропонує рішення для деяких з найнагальніших проблем у галузі сталого розвитку. Оскільки концепція та принципи циркулярної економіки поступово приймаються всіма суб’єктами на державному та міжнародному рівнях у рамках програм сталого розвитку, вимір прогресу чи регресу циркулярності став важливим компонентом оцінки стійкості соціально-економічного розвитку держав. Однак вимір циркулярності не позбавлений проблем, зокрема через багатоплановість концепції, її зв’язки з багатьма секторами економіки та її географічним масштабом. Показники мають вирішальне значення для економічної оцінки на всіх рівнях, від рівня мікро-(підприємства) до макро-(регіонального та національного) та глобального рівнів з акцентом на сировину та матеріали, паливо та енергетику, відходи виробництва та споживання. Оскільки ефективність використання ресурсів та скорочення відходів відіграють центральну роль у циркулярній економіці, показники матеріальних потоків особливо актуальні. Більшість з них збирається й оцінюється відповідно до міжнародних стандартів і є основою для прийняття важливих рішень як у державному, так і в приватному секторах. В роботі проаналізовано рівні оцінювання циркулярних трансформацій. Наголошується, що методичний ландшафт оцінки циркулярних процесів має містити як кількісні, так і якісні індикатори, що надають достатньо інформації про циклічність на всіх рівнях господарського управління. На рівні галузі та видів економічної діяльності спектр індикаторів оцінки рівня та ефективності циркулярності має свою специфіку та окремі методичні підходи. В агропродовольчій сфері «замкненість» виробничо-економічних зав’язків найчастіше оцінюється за показниками щорічних обсягів харчових відходів, часткою їх подальшої повторної переробки, розміром інвестицій, які надійшли у галузь, рівнем утилізації відходів.
Ключові слова: індикатори, циркулярна економіка, оцінка, індекси, трансформація бізнесу.
Література.
- What is Circular Economy? URL: https://www.msci.com/our-solutions/indexes/thematic-investing/circular-economy-indexes.
- Adibi N., Lafhaj Z., Yehya M., Payet J. Global Resource Indicator for life cycle impact assessment: applied in wind turbine case study. Clean. Prod. 2017. №165 (2017). Р. 1517-1528.
- Євростат. URL: https://ec.europa.eu/eurostat.
- Geng Y., Fu J., Sarkis J., Xue B. Towards a national circular economy indicator system in China: an evaluation and critical analysis. Journal of Cleaner Production. 2012. №23. Р. 216-224
- A new economic model for people and planet. URL: https://www.metabolic.nl/what-we-do/circular-economy/.
- Міценко І.М., Хаджинов І.В. Концепції кругових бізнес-моделей ключових європейських компаній. Економіка і організація управління. 2022. № 1(45). С. 25-29.
- Коваленко О.В., Ященко Л.О. Циркулярна економіка як ефективний інструмент скорочення втрат та відходів продовольства в Україні та світі. Продовольчі ресурси. 2022. Том 10. № 19. С. 201-206.
- Юхнов Б., Островський І., Корсаков Д. Аналіз розвитку циркулярної економіки на прикладі застосування інтегральних індексів. Електронне наукове фахове видання «Адаптивне управління: теорія і практика» Серія «Економіка». № 13(26). URL: https://amtp.org.ua/index.php/journal2/article/view/452/392.
- Fan W., Zhang P., Xu Z., Wei H., Lu N., Wang X., Dong X. Life cycle environmental impact assessment of circular agriculture: A case study in Fuqing, China. Sustainability. 2018. № 10. Р. 1810.
Статтю було отримано 03.12.2023